Dlaboratory Sweden AB (publ) (”dLab” eller ”Bolaget”) meddelar att slutligt avtal nu har tecknats mellan Bolagets helägda dotterbolag Svensk Linjebesiktning AB (”SLB”) och E.ON, efter att upphandlingen genomgått en överprövningsprocess. Intäkter från avtalet beräknas börja inflyta från och med januari 2026.
Den 20 juni 2025 meddelade dLab att SLB tilldelats ett avtal inom ramen för E.ON:s upphandling av besiktningstjänster. Uppdraget omfattar fyra av totalt 13 besiktningsområden och motsvarar cirka 8 MSEK i årliga intäkter, exklusive tillägg och extratjänster. Det estimerade värdet uppgår därmed till cirka 24 MSEK över tre år, med en option om ytterligare maximalt tre års förlängning och ytterligare cirka 24 MSEK i intäkter.
I upphandlingen har även den del som omfattar nätstationer och koronabesiktning brutits ut, där SLB tilldelats 100 procent av uppdraget – ett kvitto på det omfattande utvecklingsarbete som bedrivits sedan 2019 och som idag utgör en branschstandard.
Tilldelningen, som initialt omfattades av avtalsspärr enligt 20 kap. 1 § lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF), överprövades av en annan anbudsgivare. Efter avslutad prövningsprocess har SLB:s tilldelning fastställts och avtal nu signerats i enlighet med gällande upphandlingsförfarande.
