Dlaboratory Sweden AB (publ) (”dLab” eller ”Bolaget”) offentliggör härmed delårsrapport för perioden januari-mars 2026. Den fullständiga rapporten, som bifogas i pressmeddelandet, kan även laddas ner från Bolagets hemsida www.dlaboratory.com. Bolagets VD Rickard Jacobson kommer att medverka vid en livesänd webbpresentation klockan 13:00 idag för att kommentera rapporten och utvecklingen under det första kvartalet.
”Det första kvartalet 2026 markerar starten på ett nytt kapitel för dLab. I januari slutfördes avyttringen av Svensk Linjebesiktning, vilket innebär att vi nu är ett renodlat teknikbolag med fullt fokus på digital och datadriven övervakning och analys av elnät.”
– Rickard Jacobson, VD Dlaboratory Sweden AB.
Första kvartalet 2026
- Nettoomsättningen uppgick till 2 961 (1 920) KSEK.
- EBITDA uppgick till -2 263 (-3 064) KSEK.
- Soliditeten uppgick till 67 (55) procent.
- ARR uppgick till 5 900 (4 500) KSEK.
- cARR uppgick till 6 700 (5 600) KSEK.
- Genomsnittligt antal aktier uppgick till 16 944 976 (16 944 976) stycken.
- Resultat per aktie uppgick till 1,18 (-0,18) SEK.
Belopp inom parentes: Jämförande period föregående år.
Bolaget äger sedan januari 2026 inte längre något dotterbolag och redovisar därmed inga koncernsiffror.
Händelser under första kvartalet
- Den 14 januari meddelades att tillträde skett i samband med avyttringen av Svensk Linjebesiktning AB. Samtliga villkor för transaktionen var därmed uppfyllda och affären slutfördes.
- Den 29 januari meddelades att Bolaget deltog som utställare på DistribuTECH, en av världens ledande mässor och konferenser för distributionselnät, i San Diego, USA.
- Den 26 februari publicerades Bolagets bokslutskommuniké för 2025.
- Den 27 februari meddelades att dLab erhållit ordrar från fyra svenska elnätsbolag med ett totalt initialt ordervärde om cirka 2,15 MSEK.
- Den 25 mars meddelades att Bolaget medverkade som presentatör vid Redeye Theme: Power Grid, den 26 mars.
Händelser efter perioden
- Den 7 april kallade dLab till årsstämma, att hållas den 7 maj 2026.
- Den 9 april publicerades årsredovisning för 2025.
Livesänd webbpresentation
Idag, den 29 april, kommer dLabs VD Rickard Jacobson att kommentera rapporten och utvecklingen under det första kvartalet i en webbsänd presentation kl. 13:00. För att delta i webbpresentationen krävs föranmälan. För länk till anmälan och för att se sändningen: klicka här. En inspelning av presentationen kommer att finnas tillgänglig via samma länk samt på Bolagets webbplats efter avslutad sändning.
